brikety

Uhelné brikety

Uhelné brikety se vyrábějí z uhelného prachu. Mezi nejkvalitnější uhelné brikety patří například ty, které se vyrábějí ze zbytků antracitu – velmi kvalitního černého uhlí. Žádné další látky se do nich již nepřidávají.

Výroba briket z uhlí

Uhelný prach se pod velkým tlakem lisuje v briketovacím lisu. Vzniklý tlak je tak velký, že u sebe původní prach zůstane „slepený“ i bez použití dalších přísad nebo lepidel. Uhelné brikety mají nejčastěji tvar zakulaceného kvádru a barvu totožnou s uhlím, z jehož zbytků byly vyrobené. Připomínají tedy jakési „uhelné cihličky“.

Co na to ekologové?

Stejně jako ostatní brikety, i tyto jsou ekologické. Jak již bylo řečeno výše, neobsahují žádná lepidla ani další škodlivé látky. Rovněž při jejich spalování vzniká jen velmi málo kouře (jsou tedy použitelné i v obytných prostorách), neuvolňuje se oxid uhelnatý a po jejich spálení zbyde jen minimum popela (maximálně 8% původního objemu brikety).

Výhody uhelných briket

Ačkoliv jsou například brikety z antracitového prachu zhruba stejně drahé jako samotné uhlí, hoří 3x déle. Po celou dobu spalování navíc mají víceméně stejnou teplotu a hoří bez zápachu (jsou tedy použitelné i v krbech apod). Skvělé vlastnosti mají uhelné brikety i z pohledu požární bezpečnosti, protože během jejich spalování nedochází ani ke vzniku jisker.

Použití briket

Můžeme je spalovat v grilech, kamnech i krbech. Vzhledem k tomu, že brikety během hoření nezapáchají, se nemusíte bát použít je ani v otevřeném krbu. Díky jejich praktické velikosti a snadné manipulaci je navíc můžete uchovávat třeba i přímo v pokoji – nepadají z nich žádné třísky ani prach a při troše snahy mohou působit i dekorativně.