brikety

Slámové brikety

Sláma patří mezi ty odpady, pro které máme velmi málo využití. Jedním z těch nejrozumnějších pak je výroba slámových briket. Kromě toho, že jsou ekologické, jsou navíc poměrně levné a úspory za topení s nimi tedy mohou být velmi výrazné.

Výroba briket ze slámy

Brikety ze slámy se nejčastěji vyrábějí ve šnekových briketovacích lisech. Ty na rozdíl od lisů hydraulických disponují rovněž předehřívanou komorou, ve které se z daného materiálu (v tomto případě slámy) uvolňují přirozená pojiva. Po zchladnutí je briketa tuhá i bez použití přidaných lepidel nebo jiných umělých látek.

Co na to ekologové?

Jednou z velkých předností slámových briket je jejich ekologičnost. Vznikají z čistě přirodního materiálu, který neobsahuje nebezpečné látky (třeba těžké kovy). Po jejich spálení navíc nezbyde skoro žádný popel (pouze jednotky procent původního objemu brikety). Další nespornou výhodou je skutečnost, že slámové brikety pochází z obnovitelných zdrojů a během jejich hoření se uvolňuje pouze minimum CO2.

Výhody slámových briket

V první řadě jsou brikety ze slámy docela levné. Není se čemu divit, když vlastně vznikají z téměř nepoužitelného odpadu, u kterého pouze vyvstává otázka, jak se jej zbavit. Velmi příjemná je ale také velká výhřevnost, která se pohybuje okolo 16 MJ/kg. Pro porovnání: oblíbené dřevěné brikety mají 17 až 18 MJ/kg, rozdíl je tedy opravdu pouze nepatrný.

Spalování briket

Tyto slámové brikety lze spalovat ve standardních kotlích, kamnech i krbech. Existují i speciální kotle na brikety (i slaměné), které umí brikety i automaticky podle potřeby přikládat. V praxi to poté vypadá tak, že nachystáte zásobu slaměných briket a dokud se nespálí všechny, nemusíte se starat o cokoliv dalšího.