brikety

Papírové brikety

Papírové brikety se vyrábějí v podstatě ze všech druhů odpadních papírů – tedy například ze starých novin, časopisů, magazínů a nebo i kartonů. V případě potřeby do nich lze ovšem přidat třeba piliny nebo hobliny.

Výroba briket z papíru

Brikety z papíru si můžete jednoduše vyrobit i sami doma. Celý postup je poměrně jednoduchý a zvládne ho v podstatě kdokoliv.
Nejprve je třeba připravený odpadní papír natrhat na menší kousky. Takto rozmělněný papír se uloží do nádoby s vodou na cca 3 až 24 hodin (v závislosti na druhu papíru; u novin stačí nejméně, u tvrdších papírů více). V případě potřeby lze přidat i jiné hořlavé materiály, jako třeba zmiňované piliny – není to ovšem nutné. Takto připravenou směsí poté naplníme až po okraj zásobník briketovacího lisu. Poté již lze začít lisovat jednotlivé brikety, které se vždy vyklopí na předem připravenou podložku. Na závěr se brikety suší, což je ten nejdelší proces. V letních měsících to trvá zhruba dva týdny, v chladnějších obdobích samozřejmě více.

Co na to ekologové?

Papírové brikety jsou efektivním způsobem, jak zužitkovat starý papír, který mnohdy končí na skládkách a nijak se nevyužívá. Pokud se z něj ovšem začnou vyrábět brikety, rázem si má mnoho lidí čím zatopit bez toho, aniž by bylo třeba těžit uhlí, porážet stromy apod.

Výhody papírových briket

Papírové brikety mají výhřevnost okolo 13 MJ/kg. Hoří navíc poměrně dlouhou dobu, většinou v rozmezí hodiny až hodiny a půl. Po spálení zbyde jen velmi málo popela – maximálně 5% původního objemu brikety, někdy však i výrazně méně.

Použití briket

Brikety z papíru je možné spalovat ve všech typech topidel určených na pevná paliva – tedy krby, kamna, kotle a další.