brikety

Dřevěné brikety

Dřevěné brikety na rozdíl od jiných briket neobsahují vůbec žádné přidané látky a vyrábějí se pouze z odpadu vzniklého při dřevovýrobě – tedy z hoblin a pilin, případně i z drcené kůry. Nepřidávají se do nich žádná pojiva ani jakékoliv další přísady.

Výroba briket ze dřeva

Postup při výrobě těchto briket je relativně jednoduchý. Nahromaděný odpadní materiál (tedy například hobliny) se pod velkým tlakem slisuje nejčastěji do menšího válečku. Možné jsou ovšem i jiné tvary, například kvádr a nebo různá zakulacená tělesa. Pro výrobu se používá zařízení nazvané briketovací lis, nebo přesněji lis na dřevěné brikety.

Co na to ekologové

Brikety ze dřeva patří mezi ekologická paliva. Neobsahují totiž žádné nebezpečné látky, ale jsou pouze z čistě přírodního materiálu. Kromě toho se výrobou dřevěných briket řeší dva zásadní problémy najednou: kam s odpadem z dřevovýroby a čím topit. Místo zbytečného porážení stromů si tak můžeme zatopit něčím, čeho je stejně přebytek a nedokážeme to zužitkovat jinak. Rovněž je příjemné, že dřeva i dřevozpracujícího průmyslu je v ČR relativně hodně, což znamená, že materiálu pro výrobu briket bude vždycky dost, aniž by se muselo cokoliv dovážet.

Výhody dřevěných briket

Co mnoho lidí zřejmě zaujme je skutečnost, že brikety ze dřeva mohou mít i vyšší výhřevnost, než samotné dřevo. Výhodou těchto briket tedy není jen to, že jsou levné a ekologické, ale i fakt, že se s nimi topí mnohem lépe. I po praktické stránce mají co nabídnout – vzniká po nich jen velmi malé množství popelu, snadno se přepravují (mimojiné po nich nezůstávají třísky) a nejsou náročné na skladování.

Použití briket

Dřevěné brikety mohou být spalovány prakticky všude – v krbech, kamnech, kotlích na dřevo a dokonce i v kotlích na uhlí. Vůbec nejlepší výhřevnosti se ovšem dosáhne při použití kotle na dřevoplyn, u kterého pak brikety ze dřeva překonají dokonce i samotné dřevo.