brikety

Ceník briket

Ceny briket se u různých dodavatelů liší. Zpravidla nám nabízejí možnost odebrat najednou větší množství – cena za kilogram briket nebo pelet je poté výrazně nižší. Důležité také je, jaké brikety budete kupovat a kdy.

Obecně platí, že cena briket je nejnižší v letních měsících. V tomto období je po nich samozřejmě nejnižší poptávka, a proto se prodejci spokojí s nižší částkou. Jestliže tedy chcete ušetřit a máte v létě dostatek hotovosti i skladovacího prostoru, nakupte si palivo do zásoby na zimu. Nejen, že za něj zaplatíte méně peněz, ale rovněž vám odpadnou starosti s jejich sháněním na poslední chvíli.

Za asi nejnižší cenu se dají koupit papírové brikety. Cena za kilogram se pohybuje zhruba na třech korunách. Vyšší cenu poté samozřejmě mají dřevěné brikety. U těch nejkvalitnějších (z tvrdého dubového nebo bukového dřeva) cena dosahuje zhruba čtyř korun za kilogram, u obyčejnějšího dřeva může být cena o několik desítek halířů nižší. Přibližně stejnou cenu mají i slámové brikety.

Dražší jsou pak peletky, za které zaplatíte necelých pět korun za kilogram. Jednoznačně nejvyšší cenu potom tradičně mají uhelné brikety, u nichž prodejci za kilogram chtěji zhruba pět až šest korun.

Brikety cena

Orientační cena briket je:
Pelety cca 4,8 Kč
Dřevěné brikety cca 3,8 Kč
Uhelné brikety cca 5,5 Kč
Papírové brikety cca 3 Kč
Slámové brikety cca 4 Kč

Uváděná paliva se zpravidla prodávají i jako pytle s váhou od deseti do třiceti kilogramů. Ty lze jednoduše naložit naložit do osobního automobilu a pohodlně skladovat, čímž odpadá řada starostí. Při velké spotřebě ovšem může být výhodnější odběr velkého množství najednou (tuna a více). Cena za kilogram poté může opravdu významně klesnout – u jednoho prodejce uhelných briket tento rozdíl činí i 1,1 Kč. Na tuně tak ušetříte přes tisíc korun.