brikety

Brikety z listí

Jak název napovídá, hlavním materiálem pro výrobu těchto briket je listí. Dále obsahují také parafin, což je látka užívaná například při výrobě svíček nebo v kosmetickém průmyslu a zde plní funkci pojiva. Kromě těchto dvou látek ovšem brikety z listí nic jiného neobsahují. Po jejich spálení z nich zbyde pouze popel, který má hmotnost jako zhruba 1 % brikety.

Výroba briket z listí

Brikety z listí se vyrábí poměrně jednoduše – za velmi vysokého tlaku se lisuje listí s přidaným parafinem. Výsledkem je tuhý pevný předmět, který se zabaluje do recyklovaného papíru. Ten se poté používá na podpal (samotná briketa by se zapalovala velmi obtížně) a dále obsahuje i návod na použití.

Co na to ekologové?

Velkou výhodou briket z listí je, že jsou ekologické. Spadané listí se totiž obvykle kompostuje a z těchto kompostů se poté uvolňuje velké množství metanu, což je několikanásobně škodlivější látka, než známý CO2. Kromě toho, že se rozumným způsobem zužitkuje odpad v podobě spadaného listí (jehož shrabání a svoz je poměrně drahou záležitostí), se také zabrání vzniku nebezpečné a škodlivé látky.

Výhody briket z listí

Ačkoliv se tomu skoro nechce věřit, brikety z listí mají dvojnásobnou výhřevnost oproti kvalitnímu dřevu. Navíc hoří až tři hodiny a studený objekt dokáží vytopit velmi rychle (což je také důvod, proč ji s oblibou používají například chataři). Tyto brikety navíc nejsou tolik náročné na skladování jako například oblíbené dřevo. Dobře totiž snáší vlhkost a ohrožený je vlastně jen jejich papírový obal.

Použití briket

Brikety z listí lze spalovat v ohništích, krbech a krbových kamnech. Pokud budete chtít pouze přiložit, stačí do ohně briketu prostě hodit – klidně i bez jejího papírového v obalu. Jestliže chcete oheň rozdělat, zapalte papírový obal (nejlépe na více místech, aby briketa vzplanula snadněji) a položte ji do krbu (případně jiného zařízení). Briketa poté bude hořet zhruba další tři hodiny.